POUTNÍ KOSTEL SV. JANA NEPOMUCKÉHO NA ZELENÉ HOŘE – PAMÁTKA UNESCO  

Kostel svatého Jana Nepomuckého, vybudovaný v letech 1719 až 1722, nedaleko žďárského kláštera, reprezentuje výjimečné architektonické dílo. Je to unikátní umělecký počin geniálního

českého architekta s italskými kořeny, Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Jeho architektura spojuje prvky baroka a gotiky, které vystupují nad rámec tehdejších uměleckých standardů a představ.

Základem architektury kostela je kompozice pěticípé hvězdy, která se promítá do pěticípého půdorysu, pěti vchodů, pěti oltářů a dvakrát pěti kaplí okolo centrálního prostoru. Tato kompozice není pouze symbolikou pěti ran Kristových, ale také odkazem na pět písmen v latinském slově „tacui“ (mlčel jsem) a zejména na pět hvězd ve svatozáři světce Jana Nepomuckého, které podle legendy vzešly z Vltavy po jeho utonutí. Kostel je obklopen ambity ve tvaru deseticípé hvězdy, které poskytují poutníkům ochranu před nepřízní počasí.

Ambit kostela je volně přístupný po celý rok, prohlídky se konají dle otevírací doby, kterou naleznete zde.

REKREAČNÍ OBLAST PILSKÁ NÁDRŽ

Nádrž na řece Sázavě byla postavena v letech 1959–1962 za účelem zásobování vodou pro průmyslové účely ve městě Žďár nad Sázavou. V současnosti se využívá jako rekreační destinace, pro rybolov a jako ochrana před povodněmi.

Pilská nádrž s rozlohou 57 hektarů je oblíbeným místem pro rybolov a koupání, a její okolí láká cyklisty, pěší turisty a houbaře. Tento areál nabízí široké spektrum sportovních a rekreačních aktivit pro návštěvníky všech věkových kategorií. Rekreační zóna Pilák je otevřena od dubna do října v závislosti na počasí.

Můžete si zde půjčit kola, koloběžky, dětský handbike. Zahrát si míčové sporty, discgolf, minigolf, ping pong. Občerstvení v zázemí areálu nabízí rychlé občerstvení, jednodušší teplá jídla, sladkosti pro děti, zmrzlinu a výběr z několika druhů nápojů. Disponuje posezením pro 120 osob. Rodiče se tak mohou pohodlně občerstvit a zároveň mít na dohled své ratolesti hrající si na hřištích. Pro skupiny návštěvníků je možné si objednat občerstvení na přání. Nachází se zde parkoviště zdarma pro 92 vozů. Součástí zázemí areálu jsou toalety, sprchy, převlékací koutky, přebalovací pult a šatny. Sociální zařízení je vybaveno také toaletou pro osoby pohybově handicapované.

Pro více informací, klikněte zde.

CYKLO ARÉNA VYSOČINA

Nedaleko Nového Města na Moravě se nachází Cyklo aréna Vysočina s profesionálními trasami světové úrovně. Tento unikátní komplex nabízí více než 30 kilometrů krásných singletracků různých obtížností.

V Cyklo aréně Vysočina jsou k dispozici zábavné a technicky nenáročné trasy pro děti, stezky přístupné pro handicapované cyklisty na kolečkovém křesle nebo handbike, stejně jako náročné traily odpovídající nejnovějším trendům ve stavbě tratí pro Světový pohár horských kol. Všechny trasy jsou přehledně označené.

Obtížnost tras je jasně označena: modré trasy jsou lehké, červené středně obtížné, oranžové těžké a černé extrémní. Pro děti jsou trasy označeny fialově, zatímco zeleně jsou značeny trasy pro handbiky a vozíčkáře. Technicky náročné úseky a objízdné trasy jsou rovněž přehledně označeny.

Pro více informací, klikněte zde.

CHKO ŽĎÁRSKÉ VRCHY

Žďárské vrchy a přilehlá Chráněná krajinná oblast mohou být s jistotou označeny za jednu z mála zachovalých oáz klidné a čisté přírody uprostřed Česka. Toto území, které slouží jako pramenná oblast pro několik českých a moravských řek a rybníčkových systémů, bylo vyhlášeno jako chráněná oblast s cílem zachovat přirozenou akumulaci vod.

Nejvyšším bodem Žďárských vrchů je Devět skal, což je přírodní památka pojmenovaná podle skalního labyrintu, který tvoří tři dlouhé hřebeny s devíti věžemi a třemi menšími věžičkami. Mezi další zajímavosti této oblasti patří Žákova hora, která se nachází asi 2 km od osady Cikháj. Podle legendy se zde ztratili žáci, kteří opustili žďárský klášter a už se nikdy nevrátili. Další známou rezervací je skalní útvar Čtyři palice u obce Křižánky, což je rulová skála připomínající čtyři palice vzniklé díky mrazovému zvětrávání hornin.

Pro více informací, klikněte zde.

ZÁMEK ŽĎÁR NAD SÁZAVOU

Přibyslav z Křižanova inicioval založení kláštera ve Žďáru nad Sázavou a jeho nápad uskutečnil v roce 1252, kdy pozvali skupinu cisterciáckých mnichů z Nepomuku Boček z Obřan a Smil z Lichtenburka, kteří na výstavbu kláštera obdrželi pozemky a dědictví.

Klášter prošel mnoha historickými a společenskými proměnami, včetně vyplenění a vypálení během husitských válek, avšak byl obnoven za vlády krále Jiřího z Poděbrad. V první polovině 18. století prošel rozsáhlou barokní přestavbou, zahrnující úpravu kostela, dolního hřbitova a stavbu kostela Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který nyní patří mezi památky UNESCO. Nejcennější částí kláštera je prelatura v jižním křídle opatství. Klášter byl zrušen požárem v roce 1784 a definitivně uzavřen posledním opatem Ottem Steinbachem dne 13. října 1784.

Zámek Žďár nad Sázavou vstoupil do nové sezóny s novinkami. Po úspěšném zahájení Muzea nové generace minulý rok představuje letos dva nové prvky – barokní pás a průběžnou sérii akcí nazvanou „Festival Čtvero ročních období“.

Pro více informací, klikněte zde.

PUTOVÁNÍ ZA SOCHAMI MICHALA OLŠIAKA

Michal Olšiak, rodák ze Žďáru nad Sázavou, je malíř, sochař a výtvarník. Kromě maleb olejem a kombinovanou technikou se proslavil svými betonovými sochami nebo sochami z písku či kamene.

Jeho sochy jsou unikátní díky svojí velikosti. Většina betonových soch Michala Olšiaka má životní nebo nadživotní velikost. Prohlédněte si třeba bojující hrochy, jelena nebo majestátního zubra. Jeho díla baví děti i dospělé. U dětí má úspěch hlavně socha rada, draka, hub nebo hejkala. Sochy se smí fotit a můžete si na ně také sáhnout. Jsou oblíbené a zároveň kontroverzní. Kde jinde v České republice najdete velké betonové sochy představující skutečné i nadpřirozené tvory zasazené přímo do krajiny? Někteří tvrdí, že takové sochy nepatří do Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, jiný jsou nadšení z nového cíle pro svůj výlet po Vysočině.

Pro více informací, klikněte zde.

REKREAČNÍ STŘEDISKO

Ve Žďáru nad Sázavou se nachází relaxační centrum, které má k dispozici 25 metrů dlouhý plavecký bazén s pěti plaveckými drahami, tři dětské bazény s vodními atrakcemi jako je vodní hřib a skluzavka, cvičný bazén, relaxační bazén s proudovým kanálem, lezeckou stěnu, masážní lavice, lehátka a tobogán. Kromě toho mají návštěvníci možnost využít wellness, které nabízí tři sauny (parní s aroma terapií a dvě suché sauny), solnou jeskyni a občerstvení.

Pro více informací, klikněte zde.

 

 

Získejte přehled o novinkách a akcích

Přihlaste se k odběru novinek a už Vám neunikne žádná novinka, připravovaná akce a denní nabídka.